Z bezpečnostních důvodů bych zavedl restrikce těch, kteří se nechtějí podílet na vytváření kolektivní imunity, říká šéf Biologického centra Akademie věd.
Mahmood S., Šíma R., Urbanová V., Trentelman J.J.A., Krezdorn N., Winter P., Kopáček P., Hovius J.W., Hajdušek O.
Dan Růžek ve vysílání Českého Rozhlasu. Zatímco ve světě se rozjíždí očkování proti covidu 19, vědci stále pracují i na vývoji nových léků proti této nemoci. Novou naději by mohla být dvojitá protilátka švýcarských vědců. Na jejím ověřování se podíleli i v českých laboratořích a potvrdili její účinky.
Oteplování planety Země už dávno není tajemstvím a nejvíce je to patrné v polárních oblastech. Unikátní výzkum české vědecké výpravy na Špicberkách zachycuje dokument Z. Zvonka.
Čeští vědci otestovali novou „dvojitou protilátku“, která velmi účinně chrání před koronavirem SARS-CoV-2 a všemi jeho testovanými variantami. Zároveň také zabraňuje viru, aby mutoval a stával se rezistentní vůči léčbě. Protilátku vyvinuli švýcarští vědci z biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně (Institute for Research in Biomedicine, IRB), jejich čeští kolegové z Biologického centra AV...
The international PhD program of the French national research project 'ParaFrap' is currently open for applications for 17 Ph.D. positions to be started in September 2021.
Vědci odvedli kvalitní práci, zjistili spoustu informací ke covidu-19 a vyvinuli první vakcíny. Nyní se dostáváme do fáze praktického využití těchto objevů. K dispozici je již celkem pět vakcín.
Malárie je nemoc, která ročně zabíjí přibližně 435 tisíc lidí, nejčastěji v rovníkové Africe. Vzhledem ke klimatickým změnám se ale šíří stále více i na sever. Nyní vědci popsali, že její původci, parazitičtí prvoci, procházejí mutacemi, které jim dávají schopnost odolávat lékům.
Británie jako první země na světě schválila použití vakcíny proti novému koronaviru, kterou vyvinula Oxfordská univerzita s farmaceutickou společností AstraZeneca.
Thirty years ago, the Slovak Roma population was examined by members of our institute for intestinal parasites. In a recent study, designed by one of the original authors and a former fellow of our institute - Dr. Giboda, colleagues from Slovakia and Switzerland performed a similar study and found unexpectedly high prevalence of some parasites generally rare in Central Europe.