Prima, Hlavní zprávy. V Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích jsou o krok blíže v boji proti klíšťové encefalitidě. Ve spolupráci s mezinárodním týmem tam lékaři vyvinuli látku, která zabírá jako lék i jako prevence.
Seriál Financování life sciences v ČR vycházel na portálu Vědavýzkum.cz od října do prosince 2020. Zcela poprvé jsme podrobně a uceleně zmapovali podporu vědy (dostupné finanční zdroje v podobě grantů, stipendií, soutěží a cen v roce 2021) pro jednotlivé fáze vědecké kariéry od školáků po seniorní vedoucí skupin a management výzkumných institucí. Výčet jednotlivých možností získání financí na...
Od roku 2016 se snažíme bojovat proti šmejdům prodávající všeléky a antiparazitika za "těžké" peníze lidem. Naše stížnosti na úřadech neuspěly a tak jsme boj zahájili na poli informačním. Ovšem na trhu se objevil opět jeden "výjimečný lék" a to - Wortex. Dokonce - údajně vyvinutý ve spolupráci s Parazitologickým ústavem Biologického centra...což je jasná lež.
Vědci z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích se spolu s krajskou nemocnicí a jejími pacienty významně podíleli na mezinárodním vývinu léku proti zákeřné klíšťové encefalitidě.
Kateřina Jirků z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, jak se zkoumají střevní paraziti a jestli se máme bát tatarského bifteku. Dozvíme se, nakolik funguje léčba pomocí červů, takzvaná helmintoterapie, a jak se pozná člověk, který má v sobě tasemnici nebo roupy.
Když američtí vědci v čele s čerstvým nobelistou hledali kolegy do týmu, jenž by vyvinul protilátky proti klíšťové encefalitidě, vybrali si vědce z Biologického centra v Českých Budějovicích. Společně přišli na účinné protilátky, jež by bylo možné podat lidem, kteří si našli infikované klíště.
Infekční choroby patří spolu s hladověním, omezenými vodními zdroji a nedostatkem přístřeší mezi hlavní faktory ohrožující zdraví a prosperitu rostoucí světové populace. Rapidní pokrok v genomice a molekulární biologii v posledních dekádách výrazně napomohl snaze determinovat klíčové proteiny a enzymy podílející se na patogenezi infekčních onemocnění.
Immunization had up to 77 percent efficacy in a Phase 2 clinical study of 450 children in Burkina Faso.