Biologické čtvrtky ve Viničné jsou určeny všem zájemcům o evoluci a obecnější biologická témata. Přednášky se konají od 17:15 v místnosti Fotochemie v přízemí Viničné 7. Jako obvykle budeme pořizovat i nahrávky, nově streamujeme přímo i na naší facebookovou stránku. Součástí každé přednášky je diskuse a posléze společné posezení v hospodě.
The father-and-son duo Leopold and Rudolf Blaschka crafted thousands of scientifically accurate models of plants and sea creatures as teaching aids.
Kdo uvnitř buňky rozhoduje a kdo poslouchá? Jak funguje vnitrobuněčná komunikace, zkoumá molekulární bioložka Alena Panicucci Zíková z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Výsledky výzkumu, na který získala grant ERC Consolidator ve výši dvou milionů eur, mohou pomoci například při léčbě rakoviny i sklerózy.
Více než deset milionů sekvencí koronaviru SARS-CoV-2 musel prozkoumat mezinárodní tým vědců, aby našel univerzální slabiny koronavirů, které se nemění ani s častými mutacemi a vznikem nových variant. Analýzou vzorků od pacientů se pak podařilo odhalit vzácné protilátky, které blokují všechny dosud známé varianty SARS-CoV-2, ale i ostatní lidské koronaviry, a jsou tak připraveny i na další...
Přírodovědci v současné době stále častěji přicházejí s tím, že za mnoha procesy v živém světě stojí nečekaní hráči: prvoci. Teď to potvrdila studie publikovaná týmem českých vědců. Podle ní hraje klíčovou roli málo známá skupina prvoků, jimž se říká diplonema.
PhD and Postdoc projects funded by ERC funded on mitochondrial signaling and cellular differentiation
Prvok, který nerespektuje zatím popsané principy genetiky, se dostal na titulní stranu prestižního vědeckého časopisu Nature. Unikátní mechanismus, jímž tento prvok šifruje svůj genetický kód, stejně jako samotného prvoka objevil a popsal ryze český tým vědců z Mikrobiologického ústavu a Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.
Biologové v současné době stále častěji přicházejí se zjištěními, že za mnoha procesy v živém světě stojí nečekaní hráči: prvoci. Studie, publikovaná nedávno týmem českých vědců ukazuje, že významnými hráči v koloběhu prvků ve světových oceánech je málo známá a dlouho zcela přehlížená skupina, tzv. diplonemy.