Riziko nemocí přenášených klíšťaty je v Česku téměř nejvyšší v Evropě. Zatímco proti klíšťové encefalitidě se lze chránit očkováním, na lymskou boreliózu zatím vakcína neexistuje. To by se však mělo brzy změnit.
V rámci Velkého knižního čtvrtka tento týden vychází kniha redaktorky Deníku N Lenky Vrtiškové Nejezchlebové (s ilustracemi Markéty Vydrové) Fuj, to je hnusný!. Přečtěte si ukázku z příběhů dvanácti zvířecích superhrdinů a zároveň neroztomilých „hnusáků“, které vaše děti budou milovat.
Vědci spouští novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka pro veřejnost. Klíšťapka přináší detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat na území České republiky a navíc mohou uživatelé sami nahlašovat nalezená klíšťata. Aplikace čerpá data a poznatky z rozsáhlého výzkumu, který je výsledkem spolupráce významných českých vědeckých institucí: České zemědělské univerzity v Praze, Státního...
V úterý 6. května ve 14:00 bude v předsálí auly ČZU v Praze Suchdole zahájena výstava fotografií The Naked Kingdom . Výstavu, která je tvořena kombinací fotografií afrických zvířat ve volné přírodě a sérií aktů z charitativní kampaně iCare, zahájí ve 14:00 autor prof. Andrei Mihalca přednáškou v anglickém jazyce o svých fotografických dobrodružstvích v Africe i...
Vojtěch Fiedler, student českobudějovického gymnázia Česká, vyhrál krajské kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ) v oboru molekulární biologie a postupuje do celostátního kola. Svoji odbornou práci zaměřil na studium vlivu anti-parazitických látek na africké trypanosomy a výzkum realizoval v Laboratoři funkční biologie protist Biologického centra AV ČR pod vedením Michaely Kunzové.
Bez inovací a pokroku se česká ekonomika nemůže posunout kupředu. Na tom se shodují všichni. Zatímco vládní výdaje na vědu a výzkum v posledních letech v poměru k HDP klesají, soukromé firmy do této oblasti posílají víc peněz. A nejde jen o investice do vlastního výzkumu. Špičkovou vědu přímo podporuje i česká byznysová elita.
Když Santorius z Padovy začal v 16. století systematicky vážit své exkrementy, položil tím metodický základ současné experimentální vědy. Přednáška na příkladech z historie i současnosti vědy představuje vývoj a význam experimentální metody, získávání dat a jejich vyhodnocování. Ukazuje mezioborové souvislosti a přivádí nás k poznání, že žádná informace není neužitečná.
Evidence shows that science and scientists remain highly trusted. But genuine scientific voices are not shouting loud enough over the noise to hold sway.