Datum: 21.08.2024

Po letech bychom měli zpozornět. Opičí neštovice se mění a mohou se rychleji rozšířit do zbytku světa

Naposledy vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) toto nejzávažnější varování v březnu 2020 – na začátku covidové pandemie. Nyní se obává, že by podobné ohrožení veřejného zdraví po celém světě mohla představovat agresivnější varianta virového onemocnění mpox, dříve známého jako opičí neštovice. Ta se dnes šíří napříč Afrikou. Nová podoba nemoci by měla být málo nakažlivá a má nízkou úmrtnost, státy by ale přesto měly podle odborníků brát nákazu vážně. „Je to něco, co by nás mělo znepokojovat všechny. Potenciál dalšího šíření mimo Afriku je velmi znepokojivý,“ uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Organizace ve středu v souvislosti s mpox vyhlásila takzvaný stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Toto varování pro členské státy včetně Česka nic konkrétního neznamená. Jde spíše o upozornění pro úřady po celém světě, aby se začaly připravovat na možné vypuknutí nemoci, která může ohrozit veřejné zdraví. Odborníci se totiž shodují, že je jen otázkou času, kdy se nemoc ve větší míře rozšíří na další kontinenty. „Myslím, že je to prakticky jisté. Po dvou letech bychom opět měli zbystřit. Naléhavý krok WHO je určitě namístě a nelze ho brát na lehkou váhu. Máme otevřený globalizovaný svět a cirkulace lidí je velká,“ komentuje pro HN biochemik a ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer.

„Je to něco, co by nás mělo znepokojovat všechny. Potenciál dalšího šíření mimo Afriku je velmi znepokojivý,“ uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Organizace ve středu v souvislosti s mpox vyhlásila takzvaný stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu.

Více zde: https://archiv.hn.cz/c1-67351300-po-letech-bychom-meli-zpozornet-opici-nestovice-se-meni-a-mohou-se-rychleji-rozsirit-do-zbytku-sveta

 

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Parazitologický ústav
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA