Vědu milují, přesto zvažují odchod. Kvůli finanční nejistotě, tlaku na výkon nebo šikaně
Tlak na výkon. Workoholismus. Vyhoření. Stres z neustálé finanční nejistoty. Šikana a bossing. Imposter syndrom. Svět vědy je náročný a specifický. Co vědcům a vědkyním hrozí, jak se tomu dá předejít – a je to vždy vůbec možné? Přinášíme konkrétní a osobní příběhy – a na ně navazující psychologická i jiná doporučení ve velkém tématu o duševním zdraví ve vědě.
Longread: Duševní zdraví vědců a vědkyň. Co jim hrozí víc než jiným lidem a jak tomu předejít. Ilustrace: Stable Diffusion
Článek převzat z www.universitas.cz
Současná věda v mnohém připomíná vrcholový sport. Ani v něm nerozhoduje jen schopnost skočit nejvýš, běžet nejrychleji nebo dohodit nejdál, ale také osobnostní nastavení a psychická odolnost. Otázkou ale je, kdy tlak a soutěž ještě motivuje k nejlepším výkonům a kdy začíná působit nezdravě.
Dvanáct vědců a vědkyň se magazínu Universitas svěřilo se svými psychickými problémy. Zčásti si je do akademického světa přinesli z dětství a dospívání, z velké části však v pracovním prostředí vznikly, naplno propukly nebo akcelerovaly. Z různých důvodů.
Všichni mají vědeckou práci rádi, věda je fascinuje a vidí v ní smysl. Někteří ale kvůli vážným potížím zvažují i odchod.
Jde o osobní zpovědi jednotlivců (respondenti a respondentky z pochopitelných důvodů v textu vystupují pod pseudonymy – pozn. red.), nikoliv o reprezentativní vzorek, který by měl tvořit obraz současného akademického světa jako takového. Některé faktory, které psychické potíže respondentů a respondentek probouzely nebo umocňovaly, však hlubší a širší problémy současné vědy velmi dobře ilustrují.
Kapitoly:
- Tlak na výkon a neustálé hodnocení
- Workoholismus a vyhoření
- Imposter syndrom
- Stres a úzkosti z finanční nejistoty aneb Od grantu ke grantu
- Bossing, šikana a vydírání
- U konce s dechem aneb Kdy odejít?
- Záchranná síť: jde to celé vůbec zlepšit?
Celý článek zde.