Nový elektronový mikroskop umožňuje práci v kryo podmínkách a nabízí vyšší rozlišení
Laboratoř elektronové mikroskopie spustila na začátku září provoz nového transmisního elektronového mikroskopu JEOL JEM-1400. Kromě vizualizace buněčné ultrastruktury na ultratenkých řezech, je mikroskop vhodný i ke studiu nanomateriálů, izolovaných virů, bakterií, makromolekul, atd. Nový mikroskop nahradil po 25 letech původní rutinní transmisní elektronový mikroskop JEOL JEM-1010.
Mikroskop JEM-1400 Flash nově nabízí možnost zobrazování 3D objemu vzorku pomocí elektronové tomografie. Velkou výhodou je možnost práce v kryo podmínkách, což umožňuje nový kryo tomografický držák sítěk. S ohledem na zrychlení práce je mikroskop vybaven i držákem pro čtyři síťky. Posun vzorku je motorizovaný s možností pozorované pozice ve vzorku uložit pro pozdější návrat na toto místo. Novým pomocníkem je také tlačítko automatického ostření.
Významné zlepšení přináší JEM-1400 i v oblasti záznamu obrazu. Nová kamera nabízí snímání ve vyšším rozlišení (20 Mpix). Ovládací program kamery navíc umožňuje rozšíření snímané plochy pomocí spojování přilehlých snímků (tzv. stitching, ve formátu až 5×5) a to jedním kliknutím a plně automaticky.
Detailní specifikace nového mikroskopu JEOL JEM-1400 Flash:
Urychlovací napětí: 80 – 120 kV
Zdroj elektronů: žhavené wolframové vlákno / LaB6 katoda
Bodová rozlišovací schopnost: 0,38 nm
Tvorba obrazu: CMOS kamera XAROSA (EMSIS BmbH) s rozlišením 20 Mpix
Další vybavení: držák sítěk až pro 4 síťky najednou, tomografický kryo držák sítěk, tomografický držák sítěk High-tilt (80 stupňů), software pro sešívání obrazu a korelativní mikroskopii
Zájemci z řad zaměstnanců a studentů se mohou rezervovat v rezervačním systému nebo přes kontaktní osobu.

Vzorek sazí

Částice hexameru proteinu...

Immunolokalizace proteinu pomocí...

Ultrastruktura neurocytů.