Tři miliony Eur na vakcíny proti klíšťatům
projekt ANTIDotE
Parazitologický ústav, který je součástí Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, ve spolupráci se šesti evropskými partnery, bude vyvíjet vakcíny proti klíšťatům a jimi přenášeným původcům infekčních onemocnění. Celý projekt bude koordinován Akademickým lékařským centrem (Academic Medical Center - AMC) se sídlem v holandském Amsterdamu. Tři miliony Eur, přidělené Evropskou komisí v rámci 7. rámcového programu (FP7 Work Programme), budou rozděleny v rámci celého výzkumného sdružení (konsorcia).
Lymská borelióza, klíšťová encefalitida (TBEV) a babesióza jsou závažná onemocnění lidí přenášená klíšťaty, která se stále častěji vyskytují v Evropě. Proti většině chorob přenášených klíšťaty neexistuje vakcína. To je důvod, proč toto výzkumné sdružení s AMC jako koordinátorem, bude vyvíjet a testovat kandidátní očkovací látky proti klíštěcím přenašečům , namísto vakcín proti jednotlivým patogenům. Jediná vakcína pak může zabránit přenosu různých patogenů z klíštěte do hostitele.
Projekt byl nazván zkratkovým výrazem ANTIDotE („ANti-tick vaccines to prevent TIck-borne Diseases in Europe“), neboli „Vakcínyproti klíšťatům pro prevenci jimi přenášených infekčních onemocnění“ a začne v prosinci 2013. Výzkumné sdružení se skládá z evropských odborníků v oblasti lymeské boreliózy, TBEV, babesiózy a vakcín proti klíšťatům. Ostatní účastníci v rámci sdružení jsou: Holandský národní institut pro veřejné zdraví a životní prostředí (Dutch National Institute for Public Health and Environment, Nizozemsko), Svobodná univerzita v Berlíně (Free University of Berlin, Německo), Centrum pro spolupráci ve výzkumu v bio-vědách(Center for Cooperative research in Biosciences, Španělsko), společnost GenXPro (Německo) a Virologický ústav Slovenské akademie věd (Slovenská Republika).